USG Doppler żył kończyn dolnych
Badanie Doppler żył kończyn dolnych polega na wykorzystaniu ultradźwięków do oceny przepływu krwi w żyłach kończyn dolnych.
Badanie USG jest podstawową metodą diagnostyczną w przypadku objawów przewlekłej choroby żylnej kończyn dolnych, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz poszukiwaniu przyczyn obrzęków kończyn dolnych. Umożliwia także ocenę kontrolę skuteczności leczenia zabiegowego żylaków oraz skuteczności leczenia zakrzepicy żylnej. Badanie jest nieinwazyjne i praktycznie bezbolesne, wyniki są wydawane pacjentowi w trakcie wizyty, wraz z zaleceniami stosownymi do postawionej diagnozy.
Badaniem USG Dopplera żył kończyn dolnych można oceniać zarówno jedną, jak i obie kończyny dolne. Zalecane jest wykonywane badania obu kończyn naraz, co pozwala na porównanie stron i dokładną ocenę stanu naczyń krwionośnych.
Wskazania do wykonania badania USG Doppler żył kończyn dolnych:
- ból, skurcze, uczucie ciężkości, obrzęku, zmęczenia kończyn dolnych, występujące przede wszystkim pod koniec dnia;
- poszerzenia naczyń żylnych (pajączki naczyniowe, żyły siatkowate i żylaki);
- obrzęki kończyn dolnych;
- brązowe przebarwienia, zaczerwienienie, stwardnienie, pieczenie i swędzenie skóry podudzi;
- owrzodzenia podudzi.
Pacjent proszony jest o założenie wygodnego stroju umożliwiającego swobodne odsłonięcie kończyn dolnych od pachwin do stop.
Przed badaniem należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach, na które pacjent się leczy oraz o przyjmowanych lekach.
Badanie USG Dopplera żył kończyn dolnych wykonywane jest w pozycji stojącej, pacjent proszony jest o wysunięcie badanej kończyny do przodu i jej odciążenie (pozycja „na spocznij”). Lekarz wykonuje delikatne uciśnięcia mięśni celem oceny przepływu krwi oraz drożności badanych żył. Badanie powinno być wykonywane na obu kończynach, co pozwala na dokładną ocenę przepływu i drożności żył oraz wykrycie ewentualnych różnic w anatomii naczyń. Po badaniu pacjent może wrócić do codziennych czynności bez specjalnych ograniczeń.
lek. med. Michał Buczek
Specjalizacje:
Chirurg naczyniowy, Flebolog
Specjalista chirurgii naczyniowej, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Szkolenie specjalizacyjne odbywał w renomowanej Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.
Jest absolwentem Akademii Flebologii – cyklu zaawansowanych szkoleń typu masterclass, koncentrujących się na nowoczesnych metodach diagnostyki i terapii przewlekłej niewydolności żylnej. Należy do Polskiego Towarzystwa Flebologicznego oraz European College of Phlebology.
Dr Michał Buczek specjalizuje się w małoinwazyjnym leczeniu żylaków kończyn dolnych – wykonuje zabiegi takie jak:
- wewnątrznaczyniowa laserowa ablacja żył (EVLT),
- skleroterapia,
- miniflebektomia.
Wykonywane badania:
USG Doppler naczyń kończyn dolnych,
Chirurg naczyniowy, Flebolog, Chirurg ogólny
Umów wizytę
lek. med. Łukasz Nowarski
Specjalizacje:
Chirurg naczyniowy, Flebolog, Chirurg ogólny
Lekarz medycyny, absolwent Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który ukończył w 1999 roku. Posiadacz certyfikatu European College of Phlebology z siedzibą w Amsterdamie.
Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w III Klinice Chirurgii Ogólnej w Krakowie, Szpitalu Chirurgii Plastycznej w Polanicy-Zdroju, a także w Oddziałach Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w Kłodzku, Chrzanowie oraz Szpitalu Bonifratrów w Krakowie.
Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób układu żylnego kończyn dolnych, zwłaszcza żylaków. Posiada wieloletnie doświadczenie w stosowaniu nowoczesnych, małoinwazyjnych metod takich jak laseroterapia, ablacja falami radiowymi oraz skleroterapia.
Zajmuje się również leczeniem trudnogojących się ran i owrzodzeń, głównie na tle niewydolności żylnej. W terapii stosuje m.in. opatrunki specjalistyczne, kompresjoterapię oraz nowoczesne metody leczenia ran podciśnieniem.
Wykonywane zabiegi:
- Skleroterapia pianowa żylaków pod kontrolą USG (echoskleroterapia)
- Skleroterapia pajączków naczyniowych
- Laserowa ablacja żył pniowych (EVLT)
- Ablacja żył pniowych falami radiowymi (EVRF)
- Miniflebektomia żylaków
- Dobór pończoch i podkolanówek uciskowych
- Leczenie przewlekłych ran i owrzodzeń
- Opatrunki podciśnieniowe (NPWT)
- Kompresjoterapia bandażami sztywnymi