USG aorty brzusznej i tętnic biodrowych
Badanie USG Doppler aorty brzusznej i tętnic biodrowych służy do oceny ściany naczyń oraz przepływu krwi w aorcie brzusznej i tętnicach biodrowych. Po wykonaniu badania pacjent otrzymuje wynik od razu, a lekarz może natychmiast postawić diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie.
Badanie to pozwala na ocenę średnicy aorty brzusznej i tętnic biodrowych, wykrycie zmian w jej ścianach oraz ocenę stopnia zwężenia lub zamknięcia światła naczynia. Badanie to jest szczególnie przydatne w wykrywaniu tętniaków aorty brzusznej oraz zwężeń tętnic na tle miażdżycy.
Wskazania do badania USG Doppler aorty brzusznej i tętnic biodrowych obejmują:
- wykrywanie tętniaków aorty brzusznej i tętnic biodrowych (szczególnie przy objawach bólu brzucha, pleców, uczuciu tętnienia w brzuchu);
- chromanie przestankowe kończyn dolnych i pośladków świadczące o niedokrwieniu (regularnie pojawiający się ból łydek i/lub pośladków pojawiający się po przejściu określonego dystansu);
- badania przesiewowe u chorych z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku tętniaka, palaczy tytoniu oraz u wszystkich mężczyzn po 65 roku życia;
- kontrola po zabiegach na aorcie brzusznej i tętnicach biodrowych, również po zabiegach endowaskularnych.
Przed USG aorty brzusznej i tętnic biodrowych zaleca się:
- na kilka dni przez przed wizytą unikać ciężkich i tłustych, wzdymających posiłków;
- być na czczo minimum 8h; jeżeli badanie jest wykonywane w godzinach popołudniowych to najlepiej po całonocnym i porannym okresie głodzenia; zalecane leki należy zażyć popijając niewielką ilością wody niegazowanej;
- założyć wygodny strój, niekrępujący ruchów i dostępu do jamy brzusznej.
Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej pacjenta, jest bezbolesne i zwykle trwa około 10-20 minut. Po badaniu pacjent może wrócić do codziennych czynności bez żadnych ograniczeń.
Przed badaniem warto skonsultować się z lekarzem wykonującym badanie, aby uzyskać szczegółowe informacje odnośnie przygotowania i przebiegu całej procedury.
Chirurg naczyniowy, Flebolog, Chirurg ogólny
Umów wizytę
lek. med. Łukasz Nowarski
Specjalizacje:
Chirurg naczyniowy, Flebolog, Chirurg ogólny
Lekarz medycyny, absolwent Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który ukończył w 1999 roku. Posiadacz certyfikatu European College of Phlebology z siedzibą w Amsterdamie.
Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w III Klinice Chirurgii Ogólnej w Krakowie, Szpitalu Chirurgii Plastycznej w Polanicy-Zdroju, a także w Oddziałach Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w Kłodzku, Chrzanowie oraz Szpitalu Bonifratrów w Krakowie.
Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób układu żylnego kończyn dolnych, zwłaszcza żylaków. Posiada wieloletnie doświadczenie w stosowaniu nowoczesnych, małoinwazyjnych metod takich jak laseroterapia, ablacja falami radiowymi oraz skleroterapia.
Zajmuje się również leczeniem trudnogojących się ran i owrzodzeń, głównie na tle niewydolności żylnej. W terapii stosuje m.in. opatrunki specjalistyczne, kompresjoterapię oraz nowoczesne metody leczenia ran podciśnieniem.
Wykonywane zabiegi:
- Skleroterapia pianowa żylaków pod kontrolą USG (echoskleroterapia)
- Skleroterapia pajączków naczyniowych
- Laserowa ablacja żył pniowych (EVLT)
- Ablacja żył pniowych falami radiowymi (EVRF)
- Miniflebektomia żylaków
- Dobór pończoch i podkolanówek uciskowych
- Leczenie przewlekłych ran i owrzodzeń
- Opatrunki podciśnieniowe (NPWT)
- Kompresjoterapia bandażami sztywnymi
lek. med. Paweł Rajtar
Specjalizacje:
Angiolog
Lekarz w trakcie specjalizacji z angiologii w Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie, gdzie zdobywa doświadczenie w diagnostyce i leczeniu chorób naczyń żylnych oraz tętniczych.
Absolwent kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Umiejętności w zakresie ultrasonograficznej diagnostyki naczyń rozwijał na kursach organizowanych przez Wielkopolską Szkołę Diagnostyki Obrazowej oraz Roztoczańską Szkołę Ultrasonografii.
W codziennej praktyce wykonuje specjalistyczne badania USG Doppler, stanowiące podstawę nowoczesnej diagnostyki angiologicznej.
Wykonywane badania i usługi:
- USG Doppler żył kończyn dolnych (obie kończyny)
- USG tętnic kończyn dolnych
- USG tętnic biodrowych
- USG tętnic szyjnych i kręgowych (naczynia domózgowe)
- USG tętnic mózgowych
- USG aorty brzusznej
- USG żył kończyn (przepływy dopplerowskie)
lek. med. Michał Buczek
Specjalizacje:
Chirurg naczyniowy, Flebolog
Specjalista chirurgii naczyniowej, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Szkolenie specjalizacyjne odbywał w renomowanej Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.
Jest absolwentem Akademii Flebologii – cyklu zaawansowanych szkoleń typu masterclass, koncentrujących się na nowoczesnych metodach diagnostyki i terapii przewlekłej niewydolności żylnej. Należy do Polskiego Towarzystwa Flebologicznego oraz European College of Phlebology.
Dr Michał Buczek specjalizuje się w małoinwazyjnym leczeniu żylaków kończyn dolnych – wykonuje zabiegi takie jak:
- wewnątrznaczyniowa laserowa ablacja żył (EVLT),
- skleroterapia,
- miniflebektomia.
Wykonywane badania:
USG Doppler naczyń kończyn dolnych,
Chirurg naczyniowy, Flebolog, Kardiochirurg, Chirurg ogólny
Umów wizytę
dr hab. n. med. Jarosław Stoliński
Specjalizacje:
Chirurg naczyniowy, Flebolog, Kardiochirurg, Chirurg ogólny
Docent Stoliński posiada specjalizację w zakresie chirurgii naczyniowej oraz kardiochirurgii. Doświadczenie kliniczne zdobywał w renomowanych ośrodkach zajmujących się leczeniem chorób serca i naczyń.
Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób tętnic i żył, w tym niedokrwienia kończyn dolnych, żylaków, choroby niedokrwiennej serca, a także wad serca (wrodzonych i nabytych). Posiada doświadczenie w leczeniu tętniaków aorty – zarówno w technikach klasycznych, jak i endowaskularnych.
Specjalizuje się w małoinwazyjnych operacjach serca z dostępu torakoskopowego oraz nowoczesnych metodach leczenia żylaków kończyn dolnych, w tym z zastosowaniem lasera wewnątrznaczyniowego (EVLT).
Wykonywane zabiegi:
- Małoinwazyjne operacje serca (torakoskopia)
- Operacje naczyń wieńcowych
- Endowaskularne i klasyczne zabiegi na aorcie i tętnicach obwodowych
- Leczenie żylaków kończyn dolnych (laser wewnątrznaczyniowy – EVLT)
- Zabiegi na zastawkach serca
- Diagnostyka i leczenie tętniaków aorty