USG Doppler żył kończyn dolnych
Opis zabiegu
Badanie Doppler żył kończyn dolnych polega na wykorzystaniu ultradźwięków do oceny przepływu krwi w żyłach kończyn dolnych.
Badanie USG jest podstawową metodą diagnostyczną w przypadku objawów przewlekłej choroby żylnej kończyn dolnych, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz poszukiwaniu przyczyn obrzęków kończyn dolnych. Umożliwia także ocenę kontrolę skuteczności leczenia zabiegowego żylaków oraz skuteczności leczenia zakrzepicy żylnej. Badanie jest nieinwazyjne i praktycznie bezbolesne, wyniki są wydawane pacjentowi w trakcie wizyty, wraz z zaleceniami stosownymi do postawionej diagnozy.
Badaniem USG Dopplera żył kończyn dolnych można oceniać zarówno jedną, jak i obie kończyny dolne. Zalecane jest wykonywane badania obu kończyn naraz, co pozwala na porównanie stron i dokładną ocenę stanu naczyń krwionośnych.
WSKAZANIA DO BADANIA
Wskazania do wykonania badania USG Doppler żył kończyn dolnych:
- ból, skurcze, uczucie ciężkości, obrzęku, zmęczenia kończyn dolnych, występujące przede wszystkim pod koniec dnia;
- poszerzenia naczyń żylnych (pajączki naczyniowe, żyły siatkowate i żylaki);
- obrzęki kończyn dolnych;
- brązowe przebarwienia, zaczerwienienie, stwardnienie, pieczenie i swędzenie skóry podudzi;
- owrzodzenia podudzi.
Przygotowanie do badania
Pacjent proszony jest o założenie wygodnego stroju umożliwiającego swobodne odsłonięcie kończyn dolnych od pachwin do stop.
Przed badaniem należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach, na które pacjent się leczy oraz o przyjmowanych lekach.
Przebieg badania
Badanie USG Dopplera żył kończyn dolnych wykonywane jest w pozycji stojącej, pacjent proszony jest o wysunięcie badanej kończyny do przodu i jej odciążenie (pozycja „na spocznij”). Lekarz wykonuje delikatne uciśnięcia mięśni celem oceny przepływu krwi oraz drożności badanych żył. Badanie powinno być wykonywane na obu kończynach, co pozwala na dokładną ocenę przepływu i drożności żył oraz wykrycie ewentualnych różnic w anatomii naczyń. Po badaniu pacjent może wrócić do codziennych czynności bez specjalnych ograniczeń.